• DOLAR
  6,7838
  %0,17
 • EURO
  7,4831
  %0,31
 • ALTIN
  373,89
  %0,47
 • BIST
  8,3272
  %0,25
Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi ne kadar normal? Saç dökülmesinin tetikleyicilerini bulmak Yastığın altında kaybedilen saç kümelerini bulmak, saç dökülmesi koşullarının gelişmesinin hemen belirtileri olsa da, sınırlı miktarda kaybetmek doğal saç büyüme döngülerinin bir parçası olduğu için sorun değildir. Saçınızı duşun altında yıkadığınızda veya saç masajı yaptırdığınızda, saç dökülmesine maruz kalabilirsiniz. Bunlar saç köklerinden zaten ayrılmış durumda olan […]

Saç dökülmesi ne kadar normal? Saç dökülmesinin tetikleyicilerini bulmak

Yastığın altında kaybedilen saç kümelerini bulmak, saç dökülmesi koşullarının gelişmesinin hemen belirtileri olsa da, sınırlı miktarda kaybetmek doğal saç büyüme döngülerinin bir parçası olduğu için sorun değildir.

Saçınızı duşun altında yıkadığınızda veya saç masajı yaptırdığınızda, saç dökülmesine maruz kalabilirsiniz. Bunlar saç köklerinden zaten ayrılmış durumda olan tellerdir ve bunun normal saç dökülmesi olabileceğinden endişelenmenize gerek yoktur.

Bir Günde Ne Kadar Saç Dökülmesi Normaldir?

Dünyadaki trichologistlerin çoğuna göre, günde 50’den 100’e kadar iplik kaybetmek normal kabul edilir. Daha uzun teller taşıyan insanlar biraz daha fazla saç dökülmesi yaşayabilir. Saç derisindeki 100.000 veya daha fazla saç folikülünden, günde birkaç iplik kaybedilmesi önemli değildir, çünkü görünümde herhangi bir değişiklik yapmaz.

Erkek ve Kadınlarda Saç Dökülmesinin Karşılaştırılması

Kadınlar daha uzun telleri tuttuklarından, günde kadınlardan daha fazla saç kaybederler. Kadınlarda daha fazla saç dökülmesinin nedenleri ısıtma araçlarıyla günlük şekillendirme, sık sık beyazlatma ve saç renklendirme ve günlük farklı kimyasal ürünlerin uygulanması olabilir.

Saç Büyüme Döngüleri

Saçlar üç aşamada büyür ve baraka olur, beslenme, stres, altta yatan koşullar, şekillendirme ve hijyen bir kılın doğal büyüme döngüsünün düzenlenmesi veya değiştirilmesinde önemli rol oynar.

Saçın kıl folikülünden çıktığı ve 2-5 yıl boyunca uzamaya devam ettiği ilk aşama anajen fazdır. Bu aşamada saçlar her 30 günde bir yaklaşık 1 cm uzar.

Saçınız doğal olarak veya başka nedenlerden biriyle büyümeyi bıraktığında, saç yaklaşık 20-40 gün kaldığı katajene veya dinlenme evresine doğru hareket eder. Bu aşamada saça kan verilmesi zamanla kısalır ve sonuçta bir noktada durur.

Son evre, evreleme evresi olarak da adlandırılan Telojen evresidir. Bu evrede saçların kıl folikülü ile bağlantısı kesilir ve ayrılır. Saç dökülmelerinin yaklaşık% 9-10’u daima normal saç dökülmesine neden olan bu aşamada kalır. Ancak bu, yeni saçların eski saçların yerini alması nedeniyle normaldir.

Bununla birlikte, normal saçtan daha fazla kaybediyorsanız, ya geliştirdiğinizi ya da zaten bir saç dökülmesi koşulu yarattığınızın açık bir göstergesi vardır. Bu gibi saç dökülmesi endişelerini gidermek için PRP veya Mezoterapi gibi non-invaziv bir saç dökülmesi tedavisi uygulanır.

Saç Dökülmesi Koşulları İçin Tetikleyicileri Bulma

Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesi koşullarına neden olabilecek birçok farklı neden olabilir. Genetik, hormonal bozukluklar, sağlıksız diyetler, altta yatan tıbbi durumlar, kötü saç bakım rutini ve aşırı şekillendirme, kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesine neden olabilir.

Ayrıca tedaviye gitmeden önce kendi durumunuzun ardındaki kesin nedenleri belirlemek için bir uzmana başvurmanız önerilir.

Evde bir çekme testi yaparak saç dökülmenizle ilgili durumunuzu biraz belirleyebilirsiniz. Parmağınızı çalıştırarak, saç uçlarına ulaşana kadar hafifçe çekiştirmeye başlayın.

Parmaklarınızın çevresinde alışılmadık miktarda saç bulursanız, bir Telogen effluvium veya başka saç dökülme koşulları geliştirdiğinizden şüphe yoktur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Çevrenizdeki insanlara iyi bakın. Merhamet ve şefkat aklınızda ön planda olduğu için hizmet günün önemli bir parçasıdır. Tutkulu doğanızı başkalarıyla paylaşırken yanınızda birçok sadık arkadaşın olduğunu fark edeceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Duygusal sağlığınızı kontrol altına almak her zaman önemlidir ancak şimdi daha da önemlidir. Bir şeyleri dengede tutmanız ve gerçekten neyin önemli olduğu ve arkanızdan ne atmanız gerektiğini daha iyi anlamanız gerekir. Hayatınız hakkında zaten iyi hissedebilirsiniz ancak sevginizi arkadaşlarınızla ve aile üyelerinizle paylaşmaya başladığınızda mutluluğunuz katlanarak artar.

İKİZLER BURCU YORUMU

Düşünceleriniz oldukça açık ve duygularınızın zihinsel süreçlerinizi desteklediğini göreceksiniz. Hisleriniz oldukça ön planda önsezilerinize güvenmelisiniz. Bugün bolca sabrınız olacak bu da onu her zaman test eden biriyle konuşmak için mükemmel bir zaman! Bir çatışmayı veya zor bir konuşmayı hayal ediyorsanız, bugün nihayet bununla başa çıkma günü. Sabır size perspektif verir ve bu perspektif size sahip olmadığınız cesareti verir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Genelde konuşmadığınız biriyle konuşma başlatmak için güçlü bir dürtü yaşayabilirsiniz ve bu takip etmeniz gereken bir dürtü! Bu kişiyle her zaman ortak nokta bulamasanız bile, bugün ikiniz bir anlaşmaya varabilirsiniz. Dinleyin ve söylediklerine saygı duymak için çok çalışın. Konuya iyimser bakın.

ASLAN BURCU YORUMU

Her şey ilk göründüğü kadar açık olmayabilir. İçeri girdiğiniz şeyin kapsamını anlayana kadar bir projeye başlamayın. Aksi takdirde, kendinizi kaçmak için çok az yer bırakan duygusal bir dramanın ortasında bulabilirsiniz. Motivasyonunuz aniden dağılırsa ve işinizi yapmak için herhangi bir teşvik olmadan kalırsanız şaşırmayın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Fikirlerinizi kimseye zorlamayın. Birisi size hemen ele alınması gereken bir sorun getirdiğinde tarafsızlığı korumak önemlidir. Anahtar, bir duruma tepki vermek yerine hareket etmektir. Bir şey hakkında haklı olduğunuzu biliyorsanız, kendinize saklayın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sezgisel doğanız özellikle güçlü, Terazi. Bir şeyleri düşünmek zorunda kalmayacaksınız çünkü bugün sadece cevapları biliyorsunuz. Herhangi bir delici dedektif çalışmanın gerçekleşmesi gerekiyorsa, bunu yapmak için mükemmel bir zaman olacaktır. Gülümsemenizi eksik etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün başlattığınız herhangi bir argümanın acımasız bir duygusal savaşa dönüşmesi muhtemeldir bu yüzden dikkat edin. Başkalarının çimine basmamaya çalışın, çünkü haklı olarak savunmaya geçeceklerdir. Başkalarına zarar vermeden sorunları çözebilirsin.

YAY BURCU YORUMU

İnsanların bugün zihinsel süreçlerinize meydan okuyacağını görebilirsiniz. Fikirlerinizi tartışıyorlarsa şaşırmayın. Kalbiniz özellikle hassas olabilir ve algılanan her türlü saldırı sizi derinden etkileyebilir. Öte yandan, düzeltilmesi gereken bir durumu sakinleştirmek için hassasiyetinizi kullanabilirsiniz

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün sizin için önemli. Daha çok duygularınızla hareket etmeniz gerekebilir. Eylemlerinizi duygularınıza ve durumun içsel anlayışına dayandırın. Tek, doğrusal, mantıklı bir düşünme biçimine çok güvenirseniz, gerçekler sizi aldatabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün işler sizin için yolunda gidiyor olmalı. Yaş aldıkça hayat mutlaka kolaylaşmaz, sadece nasıl başa çıkabileceğinizi bilirsiniz. İnanılmaz duyarlılığınız ve bilgeliğiniz daha net bir perspektif elde etmenizi mümkün kıldığından, bunun doğru olduğunu göreceksiniz. COVID-19'un korkusuna rağmen, işlerin aslında düşündüğünüzden çok daha iyi olabileceğini fark ediyorsunuz.

BALIK BURCU YORUMU

Güzel şeylere ilgi duymak sizi sığ yapmaz, bu yüzden bugün güzel şeyler için bir tercih gösterirseniz suçlu hissetmeyin. Kendinizi iyi hissettiren şeylerle çevriliyken, hayatınızda daha fazla romantizm yaşamaya başlayabilirsiniz. Dünya başka biriyle paylaşmak için güzel bir yer. Yürüyüşe çıkmak için bile harika bir gün, hatta sadece oturup önemsediğiniz biriyle pencereden dışarı bakmak. Birlikte güzelliğin tadını çıkarın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM